از سه رنگش،آبی را ببینید!

آبی(Trois Couleurs: Bleu)جزو معدود فیلمهاییست که تا بحال بهمه توصیه کردم و حتی خودم چندین بار دیدمش چون دیدنی های زیادی داره. من منتقد و کارشناس فیلم نیستم ولی با فاکتورهای سنجش خودم میتونم برای خودم که کارشناسی بکنم! پس آبی رو توصیه میکنم.

آبی یکی از سه گانه فیلمهای کریستوف کیشلوفسکی لهستانیست. البته آبی،قرمز و سفید سه گانه فرانسوی هستن و لهستانی بودن کارگردان ارتباطی به ملیت فیلم نداره.

ژولی (با بازی ژولیت بینوشه) نقش اصلی فیلم رو بازی میکنه که زنی است در مرز افسردگی چرا که فرزند خردسال و همسرش رو در سانحه رانندگی که خودش یکی از سرنشینان خودرو بوده از دست میده که این سانحه عینا در اول فیلم و بعد از پایان تیتراژ اتفاق میافته.

در حقیقت اینطور بگم که از نوع فیلمبرداری تاریک سیاه/آبی اول فیلم،سرعت،حرکت چرخهای خودرو،پس ریزی روغن و نوع آهنگسازی میشه پی به اتفاق افتادن یک سانحه اونهم از نوع بدش برد.برای مثال توی بخشی که خودرو درحال گذر از تونله نور قرمزی که به صورت دخترک معصوم تابیده میشه و نقص فنی خودرو و ... بخشی از این ابتدای فیلمه که خبر از غم انگیز شروع شدنش رو میده...

پسرکی کنار جاده با گوی و چوب بازی که نوستالژی بچگی تقریبا هممون هست مشغول بازیه و صحنه تصادف رو مشاهده میکنه بسرعت بسمت خودرو میره اونهم درست وقتیکه گوی روی چوب ایستاده و براش خوشحال کننده است اما این خوشحالی با ناراحتی تصادف همراه میشه...

توی بیمارستان ژولی وقتی خبر مرگ دختر خردسال و همسرش رو از دکتر میشنوده قصد خودکشی پیدا میکنه اما این خودکشی ناموفقه...

اینها بخشی از ابتدای آبی ست. قصد ندارم که تا آخر تعریفش کنم!

آبی در کنار داستان خوبی که خودش داره بهترین بخشش موسیقی فیلم هست. موسیقی آبی اثر هنرمندانه ی زبیگنف پرایزنر هست که حتی اگر فیلم رو ندیدید موسیقی متنش رو دانلود و گوش بدین.

فراموش کردن گذشته و شروع آینده جدید کار آسونی نیست.

خلاصه آبی داستان یک زن(ژولی) رو روایت میکنه که در سانحه خود دیده رانندگی همسر و دختر خردسالش رو از دست میده.همسر ژولی آهنگساز مطرح اروپاییه که درحال کار کردن روی قطعه اتحاد اروپاست.ژولی ابتدای تنهاییش تصمیم به خودکشی میگیره که ناموفقه. تلاش وافری میکنه که خاطرات گذشته زندگیش رو فراموش کنه. سعی در پاک کردن گذشته اش داره. خونه و زندگیش رو میفروشه،به پاریس میره با نام خانوادگی خودش و نه همسرش آپارتمانی نقلی رو اجاره میکنه.در راه فراموش کردن گذشته قطعه موسیقی که یک متکدی با فلوت میزنه و عینا قطعه همسرشه نمیزاره که از گذشته اش جدا بشه و اونرو با گذشته پیوند میزنه. مردی(اولیور) که دلباخته ژولی هست تعقیبش میکنه. ژولی متوجه میشه که همسرش اونچنان که باید بهش صادق نبوده و حتی فرزندی از یک ازدواج دیگه داره و نتیجه این که انسان نمیتونه اونطوری که خودش میخواد زندگی کنه.

آبی محصول 93 فرانسه است و 100 دقیقه زمان میبره که ببینیدش. برای دانلود اونهم با زیرنویس فارسی توی سایتهای ایرانی موجوده که میتونین دانلود کنین.

در انتها اینکه روزهای سخت دوام نمیارن ولی آدمای سخت چرا!

پایان/

/ 5 نظر / 5634 بازدید
rezakolagar

سلام،می تونستین زیباتر درمورد این فیل صحبت کنید

rezakolagar

سلام،می تونستین زیباتر درمورد این فیل صحبت کنید

macromediax

یکی از شاهکارهایی بود که دیدم . بخصوص با موسیقی تاثیرگذارش و بازی بینظیر خانم بینوش